The Royal Scottish Pipe Band Association
45 Washington Street, Glasgow, G3 8AZ | Telephone +44(0)141 221 5414 | Fax +44(0)141 221 1561

 

 

 

 

Next Event

World Solo Drumming
&
International Juvenile Solo Tenor

21st October 2017

Glasgow Caledonia University
Glasgow


2018 Information

All Grading Changes

Annual Fees UK Bands

Annual Fees Non UK Bands

Prescribed Tunes


Latest Magazine

October 2017
Edition Out Now

Oct 2017 Magazine Cover -  Inveraray and District

For more information and free digital back editions click here

 

Contest Draw - International Juvenile Solo Tenor Drumming on Saturday 21st October



Juvenile Section 1 - March
01 13:45 Sophie Lewis - Burntisland and District
02 13:53 Josh Cunningham - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
03 14:01 Fiona McCall - Dollar Academy
04 14:09 Roma Miller - Preston Lodge High School
05 14:17 Catherine Farquhar - George Watson’s College
06 14:25 Aimee Read - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
07 14:33 Fleur Stevenson - George Heriot’s School
08 14:41 Gemma Dandie - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
09 14:49 Hayley Nisbet - Williamwood
10 14:57 Kirsten Drury - Burntisland and District
11 15:05 Matthew Hunter - MacKenzie Caledonian

Adjudicators: Stephen McQuillan and John McFetridge

Juvenile Section 2 - March
01 14:00 Hannah Riding - Strathendrick
02 14:08 Keira Anderson - Williamwood
03 14:16 Becky Gallagher - Strathendrick

Adjudicators: Lynne Ward and Trevor Buckley

Juvenile Section 3 - MSR
01 15:30 Hannah McIntyre - North Lanarkshire Schools
02 15:38 Erin Read - Preston Lodge High School
03 15:46 Zara Pate - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
04 15:54 Eilidh Ferries - Buchan Peterson
05 16:02 Lynsey Merrilees - North Lanarkshire Schools
06 16:10 Emily Davidson - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia

Adjudicators: Stephen McQuillan and John McFetridge

Juvenile Section 4 - MSR
01 14:45 Zoe Abraham - Battlehill
02 14:53 Morgan Lynch - Scottish Fire and Rescue Service
03 15:01 Holly Harrison - Inverary and District
04 15:09 Abby Johnston - Lomond and Clyde
05 15:17 Elle Brown - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
06 15:25 Rose Winchester - George Watson’s College
07 15:33 Jamie Easton - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
08 15:41 Cameron Sinclair - Vale of Atholl
09 15:49 Sophie McLay - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
10 15:57 Mia Goodge - Stirling and District Schools
11 16:05 Donelsa McNeil - Denny and Dunipace Gleneagles
12 16:13 Niamh Brophy - Lomond and Clyde
13 16:21 Hannah Donaldson - Preston Lodge High School

Adjudicators: Lynne Ward and Trevor Buckley

Juvenile Section 5 - MSR
01 16:30 Bethany Jack - Field Marshal Montgomery
02 16:38 Becky Anderson - Lomond and Clyde
03 16:46 Kirsty McCron - Glasgow Police
04 16:54 Rhiannon McAleese - Shotts and Dykehead Caledonia
05 17:02 Withdrawn
06 17:10 Calum Smyth - Quinn Memorial
07 17:18 Claire Baillie - Preston Lodge High School
08 17:26 Fraser Pate- Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
09 17:34 Jane Mitchell - North Lanarkshire Schools
10 17:42 Shannon Davies - Glasgow Police
11 17:50 Lucy Carroll - West Lothian Schools

Adjudicators: Stephen McQuillan and John McFetridge

 

<< Calendar

 

Latest News

World Solo Drumming - Live Stream Adult Final

2018 Regradings

Andante Sponsored World Solo Drumming and International Juvenile Solo Tenor Entries Now Open and Adult Final Ticket Information

2018 Major Championship Dates and Locations

World Championships Grade 2 Final now on YouTube


View All News

Latest Band
Summaries
Pitlochry

Innerleithen

Chatsworth

Peebles

Cowal


View All Band Summaries

Latest Drum Major
Summaries
Innerleithen

Peebles

Cowal

World Championships

Bridge of Allan


View All DM Summaries

Upcoming Contest Draws
World Solo Drumming

International Juvenile Solo Tenor Drumming

 

© The Royal Scottish Pipe Band Association 2003-2017.
Permission must be sought prior to reproduction of any information on this site.