The Royal Scottish Pipe Band Association
45 Washington Street, Glasgow, G3 8AZ | Telephone +44(0)141 221 5414 | Fax +44(0)141 221 1561

 

 

 

 

Next Event

World Championships
Grade 1 Qualifier

17th August 2018

Glasgow Green
Glasgow


2018 Adjudicators


2018 Information

Calendar

Playing Requirements

All Grading Changes

Annual Fees UK Bands

Annual Fees Non UK Bands

Prescribed Tunes

Pay Annual Fees Online

Championship Adjudicators

Contest Information & Bus Forms

Online Entries


Latest Magazine

April 2018
Edition Out Now

Apr 2018 Magazine Cover -  John Hughes

For more information and free digital back editions click here

 

Contest Draw - Perth on Sunday 12th August



GRADE FOUR B (ARENA 1) - Competition commences at 09:30am prompt
1 Simonds Lions Caledonian - Canada
2 Vale Of Atholl
3 Royal Army Of Oman
4 Granite City
5 Coupar Angus Burgh
6 Lochgelly High School
7 Catamount - USA
8 Mackenzie Caledonian
9 Toronto Fire Service
10 Perth Metro
11 Edmonton & District
12 Brisbane Boys' College Pipe Band
13 Deeside Caledonia
14 St John’s College, Harare Zimbabwe
15 City Of St Andrews

Adjudicators:
Terry Lee (Piping)
Nathaniel Russell OAM (Piping)
Brian Martin (Drumming)
Paul Turner (Ensemble)

GRADE FOUR A (ARENA 2) - Competition commences at 10am prompt
1 Murrumba & District
2 Perth & District
3 The Scots College Sydney
4 Catamount - USA
5 Dollar Academy
6 RAF Central Scotland Pipes and Drums
7 Brisbane Boys' College Pipe Band
8 Granite City

Adjudicators:
Jennifer Hutcheon (Piping)
Peter Snaddon (Piping)
Lee Innes (Drumming)
James Campbell (Ensemble)

GRADE THREE (ARENA 1) - Competition commences at APPROX 11:45pm
1 2622 (Highland) Squadron R.A F.
2 Carnoustie & District
3 Perth Metro
4 Uddingston Strathclyde
5 St Andrews College - New Zealand
6 George Watson's College
7 Scottish Society Of New Zealand
8 Peoples Ford Boghall & Bathgate
9 Deeside Caledonia
10 Vale Of Atholl
11 RAF Central Scotland Pipes and Drums
12 Dollar Academy
13 Murrumba & District

Adjudicators:
Terry Lee (Piping)
Nathaniel Russell OAM (Piping)
Brian Martin (Drumming)
Paul Turner (Ensemble)

GRADE 2 (Arena 2) - Competition commences at APPROX 11:30pm
1 North Stratton - Canada
2 Bucksburn & District
3 Peel Regional Police
4 Royal Burgh Of Stirling
5 MacKenzie Caledonian
6 St Thomas Alumni - USA
7 2622 (Highland) Squadron R.A F.
8 Carnoustie & District
9 Perth Metro
10 Uddingston Strathclyde
11 St Andrews College - New Zealand
12 George Watson's College
13 Scottish Society Of New Zealand
14 Peoples Ford Boghall & Bathgate Caledonia
15 Deeside Caledonia

Adjudicators:
James Campbell (Piping)
Jennifer Hutcheon (Piping)
Lee Innes (Drumming)
Peter Snaddon (Ensemble)

Drum Majors Dress - Arena 1 - (Approx. 2pm)

GRADE 1 MSR (Arena 2) - Competition commences at APPROX 2:45pm
1 Bucksburn & District
2 Peel Regional Police
3 Royal Burgh Of Stirling
4 MacKenzie Caledonian
5 St Thomas Alumni - USA
6 Buchan Peterson
7 Canterbury Caledonian Society - New Zealand
8 Peoples Ford Boghall & Bathgate Caledonia
9 Manawatu Scottish - New Zealand
10 Inveraray & District

Adjudicators:
Terry Lee (Piping)
Peter Snaddon (Piping)
Brian Martin (Drumming)
Paul Turner (Ensemble)

GRADE 1 MEDLEY (Arena 1) - Competition commences at APPROX 3:15pm
1 North Stratton - Canada
2 Bucksburn & District
3 Peel Regional Police
4 Royal Burgh Of Stirling
5 MacKenzie Caledonian
6 St Thomas Alumni - USA
7 Buchan Peterson
8 Canterbury Caledonian Society - New Zealand
9 Peoples Ford Boghall & Bathgate Caledonia
10 Manawatu Scottish - New Zealand
11 Inveraray & District

Adjudicators:
James Campbell (Piping)
Jennifer Hutcheon (Piping)
Lee Innes (Drumming)
Nathaniel Russell OAM (Ensemble)

Drum Majors' Competition - MAIN GAMES ARENA (Approx 3:30pm)

Adult Drum Majors
Saif Nasser Sulaiman Al Sulaimi
Mohammed Khamis Ahmed Al Amri
Andy Lyon
Dennis Ducsik
Dave Cubberly
Miriam van Rooij
Geertjan van Rooij
Thomas Richard Lorenzen
Kenny Forbes

Juvenile Drum Majors
Becky Cox
Leah Harrower Cassells
Hamish Naylor
Izaak Dove


MASSED BANDS AT APPROXIMATELY 5:30pm

 

<< Calendar

 

Latest News

World Championships Grade 2 Final now on YouTube

World Championships Grade 1 Heat 2 Medley now on YouTube

World Championships Grade 1 Heat 1 MSR now on YouTube

World Championships - Friday and Saturday Live Stream Details

2019 Major Championship Dates and Locations


View All News

Latest Band
Summaries
World Championships

Perth

Rothesay

North Berwick

Bridge of Allan


View All Band Summaries

Latest Drum Major
Summaries
World Championships

Perth

North Berwick

Bridge of Allan

Inverkeithing


View All DM Summaries

Upcoming Contest Draws
Cowal

Peebles

 

© The Royal Scottish Pipe Band Association 2003-2018.
Permission must be sought prior to reproduction of any information on this site.